Moja historia

Nazywam się Alicja Szymańska.

Swoją przygodę z zarządzaniem w biznesie rozpoczęłam od przypadku.

Odebrałam właśnie dyplom Studium Handlu Zagranicznego i postanowiłam wrócić do domu, niespiesznie, na piechotę, aby ochłonąć z dnia pełnego wrażeń. Po drodze mijałam wielki budynek w centrum Warszawy, w którym mieściły się biura handlu zagranicznego i kilka instytucji finansowych. Postanowiłam wejść, ot tak, prosto z ulicy, by zorientować się, jakie są możliwości pracy.

Przy wejściu zaczepił mnie ochroniarz, pytając: „Pani do kogo?”. Odpowiedziałam, że nie wiem, że ja tylko chcę się zorientować. Właśnie odebrałam dyplom ekonomisty HZ i dobrze byłoby rozejrzeć się za pracą. „A to proszę na 17 piętro, prosto do dyrektora – tam szukają pracowników” – odpowiedział.

I tak rozpoczęła się moja kariera zawodowa, która mogłaby być scenariuszem filmu „Od pucybuta do milionera”, a raczej, parafrazując: „od szeregowego pracownika do lidera”, bo po rozmowie z dyrektorem już czułam, że jest „chemia” i że dostanę tę pracę. Pozostało załatwić formalności. I tak oto, wchodząc do biznesu prosto z ulicy, zostałam pracownikiem prestiżowej firmy z branży finansowej.

W miarę nabywania wiedzy i rozwoju sukcesywnie awansowałam, aż w końcu objęłam swoje pierwsze stanowisko kierownicze.

Z natury jestem uparta, więc postawiłam sobie jasny i konkretny cel – nie chciałam być zwykłym kierownikiem, osobą tylko administrującą zespołem pracowników, ale chciałam stać się dla nich liderem.

Postawiłam na wiedzę. Uzupełniałam wykształcenie, robiłam kursy językowe, uczestniczyłam w szkoleniach, wyjeżdżałam na zagraniczne staże, czytałam i chłonęłam literaturę na temat zarządzania. Pytałam innych, bardziej doświadczonych menadżerów: „A jak ty to robisz? Jak byś postąpił?”. Moje motto w przywództwie oparłam na stwierdzeniu Monteskiusza: „Kto chce rządzić ludźmi, nie powinien ich gnać przed sobą, lecz sprawić, by podążali za nim”.

Moja osobista filozofia przywództwa to zarządzanie elastyczne, z celem misją i wizją. Bliskie mi są typy przywództwa według Kena Blancharda oraz Jacka Welcha.

Wszystko, czego się nauczyłam, wdrażałam i testowałam na bieżąco, aby się przekonać, co działa, a co nie. Czasami potykałam się, ale szybko wprowadzałam korekty. W liderowaniu chciałam być przede wszystkim sobą. Wypracować własny styl. Kierowałam się przy tym intuicją, wyczuciem i empatią. W zarządzaniu zespołami używałam i używam elementów coachingu i mentoringu.

Wypracowałam sobie autorytet wśród współpracowników – stałam się liderem. Aż przyszedł taki czas, gdy poczułam, że już mi to nie wystarcza. Zapragnęłam zmiany.

Podczas swojej ponad dwudziestoletniej praktyki dzieliłam się wiedzą z innymi i wypuściłam „spod swoich skrzydeł” wielu wspaniałych ludzi, którzy są obecnie cenionymi, samodzielnymi menadżerami i liderami dla swoich zespołów. Uznałam, że na tym chcę się skupić. To właśnie dzielenie się doświadczeniem z innymi jest moim priorytetem. W związku z tym postanowiłam poświęcić się temu w całości – chcę wspierać przyszłych i aktualnych liderów na różnych etapach ich rozwoju w szerszym zakresie. Chcę także wspierać ludzi w osiąganiu stanu bycia w zgodzie ze sobą i wewnętrznej równowagi.

Kim jestem?

Jestem praktykiem zarządzania, menadżerem wysokiego szczebla z 22-letnim stażem. W zarządzaniu zespołami stosowałam metody coachingu i mentoringu, jak również myślenia procesowego i poprawy efektywności procesów metodologią LEAN Management.

Jestem psychologiem społecznym, certyfikowanym trenerem biznesu, coachem przygotowującym się do akredytacji ICF (International Coach Federation) oraz mentorem. W swojej praktyce kieruję się normami etycznymi i zasadami propagowanymi przez ICF: Kodeks etyczny ICF.

Ukończyłam m.in. Personal Leadership Academy w ICAN Institute, program Menadżerski w Schenk Institute: On the way to excellence, Szkołę Trenerów Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego, Studium Coacha Biznesu oraz podyplomowe studia psychologiczne w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie (kierunek: Psychologia Społeczna w Zarządzaniu Rozwojem Organizacji).

Pasjonuje mnie żeglarstwo, podróże, poznawanie różnorodności innych kultur. Jestem fanką rozwoju i zarządzania talentami wg Gallupa.

Serdecznie zapraszam do kontaktu